Ubezpieczenie floty nie różni się zbytnio od normalnego ubezpieczenia samochodu. Jedyną różnicą jest tak naprawdę takt, że zbiorowe ubezpieczenie floty to opcja przeznaczona dla firm posiadających parking pełen pojazdów.

Właściciele firm w których jeździ spora liczba samochodów nie musi ubezpieczać ich pojedynczo – ilość formalności z tym związana byłaby kłopotliwa tak samo dla samego przedsiębiorcy jak i ubezpieczyciela. Dlatego też w przypadku ubezpieczeń firmowych skorzystać można z opcji dotyczącej ubezpieczenia hurtowo wszystkich samochodów obsługiwanych przez firmę.

Wykupienie ubezpieczenia może dotyczyć jedynie obowiązkowej polisy OC dla każdego z pojazdów lub też zostać rozszerzone do dodatkowe opcje – na przykład pakiet Assistance. Ubezpieczenie floty jest indywidualne dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego tak samo jak jego warunki oraz sama definicja pojęcia „flota”.

Część towarzystw ubezpieczeniowych uznaje, że „flota” zaczyna się od chwili użytkowania przez przedsiębiorcę co najmniej dwudziestu pojazdów, zaś inne podchodzą do sprawy łagodniej i umożliwiają zbiorowe ubezpieczenia już w przypadku pięciu lub dziesięciu pojazdów. Opcja całościowego ubezpieczenia floty jest o tyle atrakcyjna, że umożliwia poważne ograniczenie formalności i papierkowej roboty, jaka towarzyszyłaby indywidualnemu ubezpieczaniu każdego pojazdu z osobna.

Takie „hurtowe” oferty bardzo często wiążą się też ze zniżkami i ulgami w opłatach co przekłada się już na bezpośrednie oszczędności w firmie..