Na rynku ubezpieczeń jednym z najważniejszych jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC dla swojego pojazdu, niezależnie od tego czy samochód stoi w garażu, czy porusza się po polskich drogach. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej gwarantuje finansowe pokrycie szkód dla osoby poszkodowanej, w przypadku gdy to my spowodujemy wypadek lub kolizję na drodze.

Obowiązuje ono na terenie nie tylko Polski, ale także na terenie krajów Unii Europejskiej, które podpisały porozumienie o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i reguluje je polskie prawo. W ustawie mowa jest, co wchodzi w skład ubezpieczenia.

Każdy kierowca może dobrowolnie wybrać ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że nie ma odgórnie ustalonej ceny i mogą one się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Co ważne, za brak wykupionej polisy mogą grozić poważne konsekwencje.

W sytuacji, gdy skontroluje nas policja i zorientuje się, że nie mamy ubezpieczonego pojazdu, może odebrać dowód rejestracyjny lub nawet odholować pojazd na parking strzeżony. Ponadto zostaniemy ukarani wysokim mandatem. W przypadku samochodu osobowego jest to równowartość 500 euro.

Co więcej, w sytuacji, gdy spowodujemy szkodę nieubezpieczonym pojazdem, oprócz kary finansowej będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć koszty odszkodowania dla osoby poszkodowanej. Zatem nie warto ryzykować i lepiej wykupić polisę ubezpieczeniową OC, która ochroni nas przed finansowymi skutkami zdarzeń na drodze.