Sprawny komputer musi nie tylko posiadać odpowiednie oprogramowanie, wysokiej jakości komponenty, ale powinien przede wszystkim wyróżniać się tym, że jest zadbany. Jak można dbać o komputer? Regularne czyszczenie i konserwacja potrafią znacząco wydłużyć żywotność naszej jednostki centralnej, a ponadto czynności te wykonywane regularnie zwiększają jego wydajność.

Czyszczenie komputera wymaga jednak znajomości nie tylko jego budowy, ale także precyzji, a nawet odpowiednich środków czyszczących. Jeśli nie mamy pewności odnośnie tego jak zadbać o komputer, to warto zlecić to specjaliście.

Usługę czyszczenia komputerów wykonuje większość informatyków, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. Zamiast odkurzacza wykorzystuje się między innymi sprężone powietrze, a w ramach konserwacji używa się specjalnej pasty do pokrycia procesora.

Umożliwia ona odprowadzenie zbędnej ilości ciepła, które jest wytwarzane podczas jego pracy. Przegrzewanie się komputera to ostateczny znak, który informuje o tym, że należy go przeczyścić.