Podczas ubezpieczania samochodu nie obejdzie się bez kilku formalności. Do tego, by ubezpieczenie przebiegło pomyślnie, trzeba będzie podać też kilka danych – jak zresztą przy każdej sprawie formalnej. Zwykle jeżeli klient chce jedynie szacunkowo poznać ofertę ubezpieczeniową danego towarzystwa to mocno uogólniony kosztorys stworzony może zostać na podstawie danych z prawa jazdy (głównie chodzi o datę wystawienia), dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz informacji o obecnej polisie.

Jeżeli oferta jest zaakceptowana to do sfinalizowania umowy i stworzenia indywidualnej oferty potrzeba będzie jednak nieco więcej danych. Konieczne będzie podanie swojego numeru PESEL oraz wszelkich niezbędnych danych kontaktowych oraz wszelkich danych pojazdu, łącznie z pojemnością, przebiegiem i datą produkcji. Przy ubezpieczeniu AC trzeba też będzie podać dane innych kierowców którzy będą korzystali z ubezpieczanego pojazdu (np.

jeżeli z samochodu będzie korzystać żona). W tym wypadku trzeba będzie przygotować również informacje dotyczące tego drugiego użytkownika – jego PESEL, dane oraz okres posiadania prawa jazdy. Czasami ubezpieczyciele wymagają także informacji o posiadanym alarmie samochodowym czy jego producencie.

Zawsze warto wcześniej spytać o wszelkie konieczne do zawarcia umowy informacje, gdyż wiele z nich nie należy do rzeczy jakie pamiętamy na co dzień. Warto również wcześniej policzyć sobie ile lat przejeździło się bez wypadków oraz wszelkie dane o spowodowanych wypadkach i korzystaniu z polisy OC w ubiegłych latach..