Kiedy zbliża się okres Bożego Narodzenia, w całej Polsce zaczyna się szał zakupów. I nie chodzi wyłącznie o wszelkiego rodzaju prezenty, bo 24 grudnia napędza sprzedaż tak naprawdę w każdej branży. Wszak prezenty mogą mieć dowolny charakter. Nie tylko dzieci mają swoje oczekiwania związane z zabawkami – dorośli też się nawzajem obdarowują i jest to rzecz całkowicie normalna. Jednakże bardzo ważne jest to, aby w naszym otoczeniu w święta znalazły się te wszystkie elementy decydujące o klimacie tego czasu. Tu kłaniają się wszelkie dekoracje i ozdoby, których w sprzedaży jest wszakże masa. Skoro tak jest, to nie można pominąć choinek. Są przecież centralnym świątecznym symbolem, więc po prostu muszą pojawić się w każdym domu. Handel choinkami rozpoczyna się zawsze w grudniu, choć bywa, że pierwsze drzewka są wystawiane na sprzedaż już pod koniec listopada. Nie ma jednak większego sensu kupować żywej choinki zbyt wcześnie.
Prawdziwa eksplozja zainteresowania ma miejsce w ostatnich dniach przed świętami. Zdecydowana większość konsumentów chce kupić możliwie świeże drzewko i od razu zacząć je dekorować. Im krócej przed świętami zostanie kupione, tym bardziej będzie żywotne. Oczywiście jest jeszcze kwestia tego, kiedy zostało ścięte. Tu pozostaje tak naprawdę zaufać uczciwości sprzedających. Jak wiadomo z tą w praktyce bywa różnie. Cięta lub doniczkowa – klient dokona wyboru Dlatego choinkę zawsze trzeba kupować w pewnym źródle – najlepiej bezpośrednio od uznanego hodowcy. Zamiast kupować ją w markecie czy na targowisku, można wsiąść w samochód i podjechać na plantację. Większość z nich prowadzi sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. To dobry pomysł o tyle, że mamy znacznie większe szanse na kupno drzewka świeżego.
Rozważenie zakupu choinki w donicy także jest sensowne. Dla wielu osób to lepsza opcja, bo z góry wiadomo, że drzewko będzie trwalsze. Po zakończeniu okresu świątecznego, a więc w styczniu, można nawet ustawić je w ogrodzie lub posadzić. Możliwe, że się przyjmie i będzie zdobić przydomową przestrzeń. Wybór pada najczęściej na świerk srebrny oraz jodłę kaukaską. Bardzo rozpowszechnioną choinką jest także świerk pospolity, jednakże cechuje go znacznie słabsza żywotność, szczególnie przy zakupie ciętego egzemplarza. Konsumenci mają dziś szansę zdecydować się na choinkę oferowaną w dużych sieciach handlowych, na targach lub bezpośrednio od hodowcy. To trzy główne opcje. Ta ostatnia wydaje się najpewniejsza, dlatego ruch na plantacjach jest w grudniu spory. Zawsze opłaca się dopłacić tych kilka złotych za drzewko, które jest bardziej jędrne i zdrowiej wygląda.
Niemal zawsze przełoży się to na trwałość.