Jedną zasadniczą kwestią leczenia nowotworów w ogóle niezależnie od jego stadium jest występowanie szeregu niekorzystnych zmian w organizmie pacjenta. Jest to dość znacząca kwestia, bowiem samo podjęcie leczenia wymaga szerszej diagnostyki internistycznej.

Zanim przystąpi się do leczenia należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, które w głównej mierze związane są ze stanem zdrowia pacjenta. Stwierdzenie, że nic mi nie dolega nie jest wystarczające, przecież jeszcze przed chwilą nie miało się pojęcia o nowotworze.

Może się okazać, że oprócz tego istnieją jeszcze inne dolegliwości, które nie dawały jeszcze odczuwalnych objawów. Dlaczego jest to, aż tak istotne? Niestety pojawienie się powikłań po leczeniu onkologicznym wywołuje występowanie powikłań.

W sytuacji, gdy już przed leczeniem pacjent cierpiał na jakąś z chorób, jej objawy mogą się znacznie nasilić. Wśród tych najczęstszych powikłań wymienia się problemy gastryczne, zaburzenia krążenia, dolegliwości ze strony układu oddechowego i moczowego.