System monitorowania pojazdów to coś, co nie tylko pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze, ale też może zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze i nie tylko. Nadajnik GPS pozwala na przykład zlokalizować auto w razie kradzieży i zdecydowanie zniechęca potencjalnych złodziei od popełnienia przestępstwa.

Dodatkowo, dzięki takiemu nadajnikowi znacznie łatwiej będzie zlokalizować nas samych, jeśli zdarzy się jakieś nieszczęście w drodze czy też awaria. Aby wyjść cało z wypadku bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej otrzymać pomoc i taki nadajnik bardzo to ułatwia, natomiast podczas awarii również liczy się czas, bo przecież nikt nie chce chyba przez kilka godzin stać w miejscu.

To jednak nie są jedyne zastosowanie systemów monitorujących, gdyż tego typu system pomaga również zaprojektować odpowiednią trasę. Ta powinna być oczywiście jak najlepsza pod względem szybkości dotarcia do celu, ale także powinna być zrobiona w taki sposób, aby unikać przejazdów w pobliżu takich miejsc jak osiedla mieszkaniowe czy szkoły.

System pozwala również na swoistą kontrolę kierowców, szczególnie ze strony pracodawców, którzy mogą tym samym monitorować m.in.

styl jazdy swojego kierowcy i w niektórych przypadkach upomnieć pracownika za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Okazuje się więc, że tego typu monitoring wcale nie musi być tylko i wyłącznie sposobem na oszczędności, lecz również sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.