Przemysł włókien sztucznych należy do gałęzi przemysłu chemicznego, wytwarza się je z naturalnych polimerów takich jak wiskoza czy białka jak również z surowców naturalnych wówczas są to włókna szklane i metaliczne.

Przemysł włókien sztucznych to nic innego jak produkcja surowców, z których w kolejnych procesach produkowane są gotowe przedmioty.

Każdego dnia mamy styczność z przedmiotami wyprodukowanymi na bazie tych surowców, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy lub po prostu się nad tym nie zastanawiamy.

Przemysł chemiczny jest bardzo istotny dla każdego kraju napędza gospodarkę nie tylko, dlatego, że produkowane przedmioty są przydatne, ale przede wszystkim, dlatego, że gotowy produkt można eksportować do innych krajów.

W Polsce jest sporo zakładów chemicznych, które działają nawet kilkadziesiąt lat, oczywiście na przestrzeni tego czasu zmieniła się technologia, powstają nowe zakłady, ale te z historią w wielu miastach jeszcze prężnie działają, chociaż w międzyczasie zdążyły zmienić na przykład właściciela.